گلف روی باروت- آیدا مرادی آهنی

گلف روی باروت

آیدا مرادی آهنی- نشر نگاه
1392

این روزها رمان” گلف روی باروت” از آیدا مرادی آهنی را خواندم. رمانی که به تازگی از نشر نگاه در آمده .

رمان در ژانر معما نوشته شده است. از همان ابتدای رمان، ترکیبی از زاویه دید اول شخص و دوم شخص را می بینیم. در همان سه سطر ابتدای رمان می خوانیم:

“این فکر از سه روز پیش افتاد توی سرت. نه، سه روز پیش دیدم دیگر نمی توانم جلویش را بگیرم…” این ترکیب زاویه دید از همان سطرهای ابتدایی کتاب، ذهن مخاطب را به چالش می گیرد.

“گلف روی باروت” رُمانی است با درگیری های انسان معاصر و دغدغه هایی مدرن. رمان با تصویرهایی بکر پیش می رود که به هیچ وجه کلیشه ای و تکراری نیستند و بسیار هوشمندانه و طناز به کار برده شده و در ذهن مخاطب جاگیر می شود:

” نگاهم کرد، از همان نگاه هایی که اگر یکی اش را به مامان واله می انداخت، من می شدم بچه ی طلاق.” ص 38

“هشت صبح از بالای بیست و یک طبقه، تهران شبیه مقوای شانه تخم مرغی ست که کودکی ناشی برای کاردستی یا روزنامه دیواری روی آن نقاشی کرده باشد…” ص 14

نویسنده به هیچ وجه در ذهن شخصیت نمی رود و در واقع درگیر شخصیت پردازی و ظاهر شخصیت ها نیز نمی شود. سه شخصیت اصلی : خانم سام و نبی نواح پور و آقای نواح پور را با رفتارشان معرفی می کند. لحن روایت بسیار خونسردانه است و سرشار از تصویر و حرکت است.

فرم روایت رمان نیز جالب است. تکه هایی از پازل از گذشته و حال و روایتی که در سفری دریایی جاگیر شده است و به صورت تو در تو و غیر خطی روایت می شود. به نوعی رفت و برگشت زمانی در فصل بندی رمان دیده می شود.
راوی، درگیر پول و قدرت است و حس استقلال یابی. نقطه ی عطف رمان در زمانی دور در انزلی است که گویی روایت حول آن می چرخد و نویسنده به نوعی روایت را پیچیده تر از آن چه که هست، می نویسد. راوی در بازی پرخطری وارد می شود و در لابیرنتی سیال و تو در تو داستان را روایت می کند.

گره گشایی در پایان رمان انجام می شود و تکه های پازل کنار هم قرار می گیرند.

رمان در 541 صفحه نوشته شده است. برای این اتفاق خوب به آیدا مرادی آهنی تبریک می گویم.
به نقد یعقوب یسنا در سایت مد و مه سری بزنید.

ادبیات ما را هم بخوانید.

 

Be Sociable, Share!

One Response to “گلف روی باروت- آیدا مرادی آهنی”

  1. با سلام وبلاگ شما درلیست قسمت نام اوران نیمور کجورقرار گرفت امید است شاهد درخشش بیشتر شما وهمه نیموریها باشیم.
    مدیریت سایت عصرجدید:علی متاجی

پاسخی بنویسید

*