گوشه نشینان آلتونا

گوشه نشینان آلتونا را خوانده اید؟

معرفی کتاب : گوشه نشینان آلتونا

نویسنده : ژان پل سارتر
برگردان: ابوالحسن نجفی انتشارات نیلوفر
در این نمایشنامه، ژان پل سارتر مشکل دهشتناک قرن ما را به تصویر می کشد. گوشه نشینان آلتونا حکایتی از انزوای آدمیان است. حکایت تنهایی ترسناک بشر است. می خوانی و غمگین می شوی، برای همه مان. برای خودمان که میراث دار پدرانمان هستیم، که گوش می سپاریم و زندگیمان زندان می شود. تو را می برد به آن گوشه ی دنیا…
ژان پل سارتر برای زندگی انسان جبر قائل است، هر انسان به دنیا می آید…بی اطلاع و پرسش… جبر به دنیا آمدن،جبر زیستن و با دیگران بودن و جبر مردن…« آری، نه می توانیم بمیریم، نه می توانیم زندگی کنیم. به تنگنای عجیبی افتاده ایم.»
گوشه نشینان آلتونا اثر فیلسوف و نویسنده بزرگ قرن بیستم، ژان پل سارتر می باشد. این نمایش نامه در 5 پرده نوشته شده است. می بینی که یک فیلسوف هم می تواند نمایشنامه یا داستان بنویسد. حوادث نمایش نامه در سال 1959 در آلتونا، در یکی از بخش های تابعه هامبورگ آلمان رخ می دهد. این بخش دارای یک کارخانه بزرگ کشتی سازی است. فرانتس پسر ارشد یک کارخانه دار آلمانی است. پدر خانواده زمین بزرگی را به عنوان زندان فروخته است و پسر که از این موضوع بر می آشوبد… قهرمان اصلی نمایش نامه فرانتس است که مدت 13 سال خود را در اتاقی در خانه پدری محبوس کرده است و غیر از خواهرش کسی نمی تواند به دیدنش برود… مردی نیم دیوانه،نیم فیلسوف که می خواهد طعم قرن خود را برای آیندگان، برای قرن سی ام شرح دهد، تا آیندگان قرن ما را و آدمیان بد را به غلط به قضاوت ننشینند.
« قرن مرا در زباله دان نیندازید… تنها مصالح ساختمانی این قرن، بدی بود، بدی. در پالایشگاه های ما آن را به عمل می آوردند. ساختن خوبی تمام شده بود. درنتیجه کار خوبی به جاهای باریک می کشید…»
فرانتس در سراسر نمایش نامه، از نگاه دیگران و قضاوت آنها در آینده واهمه دارد. نگاه مردم قرن آینده را به صورت شیشه ای مجسم می کند که همه چیز در آن نقش می بندد و پیداست.
« ای قرن های آینده، این است قرن من، تنها و بی قواره، که بر جای متهم نشسته است. قرن من نیکوکار می بود اگر انسان دشمن سفاکی نمی داشت که از عهد ازل در کمینش نشسته است…ای قرن های خوشبخت، شما که با نفرت های ما آشنا نیستید چگونه می توانید به قدرت سفاک عشق های مهلک ما پی ببرید؟»
سخن از جبر است. آنجا که می گوید: خواهش می کنم، التماس می کنم همین طور که هستیم بمانیم. بی حرف و بی حرکت انتظار بکشیم. وضع را تغییر ندهیم. دیگران ما راتغییر می دهند. سخن از جبر امواج دیگران است…از دروغ آدمی است. آدمیانی عین دروغ ، که به خودشان نیز دروغ می گویند.

سخن از گوشه نشینی است. گوشه نشین شدن در درون جمع، درکنارهم …سخن از زندگی آدمیان است و تنهایی یکایک آنها .
در پایانی دهشتناک و دردناک، گوشه نشین جدیدی را می بینی… و ما آدمیان که هر یک گوشه نشسته ایم، تنها……

( دوستان عزیز اگر نظری در مورد این کتاب دارید، ممنون می شوم تا دیدگاهتان را بدانم. در بالای نوشته در صفحه اصلی روی یک پاسخ کلیک کنید. سپاس. )

Be Sociable, Share!

۶ Responses to “گوشه نشینان آلتونا”

 1. سلام عزيزم .مجبور شدم آدرس وبلاگم رو عوض كنم رفتم توي بلاگفا.منتظرت هستم

 2. سلام دوست عزيز. من تقريبن تمام آثار سارتر رادر دوران سربازيم خوانده ام. الان از خواندنش پشيمان نيستم اما اگر دوباره برگردم به غير از “تهوع” هيچكدام را نمي خوانم، مگر اين كه دوران سربازي باشم.احساس مي كنم سارتر،اورول و چند تاي ديگر از ادبيات به عنوان وسيله تبليغ استفاده كرده اند. و من ترجيح مي دهم انسان در خدمت ادبيات باشد نه برعكس.
  ———————————————————————————————————————————-
  سلام و سپاس دوست عزیز. من فقط تهوع رو سالیانی پیش خوندم ولی گوشه نشینان یه حس دیگه داره برام.

 3. به سايت شما در تارنماي
  خبرنامه كتابهاي فارسي
  پيوند داده شد
  http://persianbooks2.blogspot.com/
  ————————————————————————————————————————-
  با تشکر از پیوند.

 4. salam
  chetor mitonam in ketabha ro download konam?
  mamnon

  ——————————————————-
  سلام و تشکر. فکر نمی کنم دانلود کتابش باشه.

 5. دانستن نگاههای مختلف افراد نسبت به زندگی و محيط اطراف می تواند ديدگاهها و چشم اندازهای ديگری را به نمايش بگذارد. از معرفی شما متشکرم. اثر سارتر با عنوان “جنگ شکر در کوبا” نيز از زبان يک انديشمند غربی در باره کوبا اطلاعات جالبی را در بر دارد.

 6. من فیلم این کتاب رو با بازی سوفیا لورن و ماکسیمیلیان شل در دوران دانشجویی سال 57 یا 58 دیدم . فیلمش هم مثل کتابش اثر گذار بود که بعد از این همه سال یادم مونده.

پاسخی بنویسید

*