از زن های کاغذی تا چهل معشوق گیسو بلند

از زن های کاغذی تا چهل معشوق گیسو بلند

«مریم اسحاقی» فعالیت ادبی خود را با وبلاگ‌نویسی در سایت بی‌تابانه در سال ۸۴ شروع کرد. در این سایت داستان کوتاه و شعر و یادداشت در مورد مجموعه داستان‌ها منتشر می‌شد. اسحاقی اولین مجموعه شعرش را در سال ۸۹ با عنوان «نبض کوچه را بگیر»منتشر کرد که همان سال نامزد جایزه شعر زنان خورشید شد و در سال ۹۲ مجموعه شعر«پیراهنی جزصدای تو بر تن نمی‌کنم» منتشر کرد که به چاپ دوم رسید. تعدادی از این شعرها به یونانی و کردی ترجمه شد و در مجله ژیوار در کردستان به چاپ رسید. همچنین داستان‌های کوتاه و شعرهای مریم اسحاقی در سایت‌های والس ادبی و پیاده‌رو رندان، مجله ادبی ثریا و روزنامه فرهیختگان منتشر شده است. به بهانه رونمایی از مجموعه داستان «زن‌های کاغذی» در خانه فرهنگ گیلان با وی که متولد و ساکن شهر رشت است، گفت‌وگو کردیم.
لطفاً به ما بگوید که داستان‌نویسی را به‌صورت حرفه‌ای از چه سالی آغاز کردید و کتاب «زن‌های کاغذی» را در چه زمانی نوشتید؟
داستان‌نویسی را به‌طور جدی از سال ۸۷ در کارگاه کیهان خانجانی شروع کردم و مجموعه داستان زن‌های کاغذی حاصل این دوران است که از سال ۸۷ تا ۹۱ نوشته شده است.
مضمون کتاب «زن‌های کاغذی» در مورد چیست؟
این کتاب شامل ۱۳ داستان کوتاه با مضامین اجتماعی و‌گاه عاشقانه است که بیشتر حول محور زنان می‌چرخد. داستان این کتاب بارها و بارها بازنویسی شده است. زبان داستان ساده و تمرکز روی فرم داستان بوده است. همچنین درونمایه داستان‌های این کتاب نیز عشق و مضامین اجتماعی است.
چطور شد که از دنیای شعر به داستان‌نویسی روی آوردید؟
من شعر سپید می‌گویم و اغلب شعرهای من تغزل‌های عاشقانه است. در واقع می‌توانم بگویم که شعر و داستان از هم جدا نیستند و یک شاعر یا یک نویسنده در هر حوزه‌ای پاسخگوی نیازهای درونی خودش است. چون براساس خلأ و نیازهای درونی خودش می‌نویسد.
به نظر شما ارتباط بین داستان و شعر چیست؟
نیما در کتاب شعر و شاعری خود می‌گوید: «شاعر وقتی به داستان روی می‌آورد، در شعر بنایی می‌کند، قضاوت می‌کند و تمام هوش و ذکاوتش را در داستان خود به نمایش می‌گذارد. داستان در زمانی که شخصیت داستان عاشقانه می‌شود داستان تغزلی می‌شود و زمانی که شخصیت رو به انتقاد می‌آورد داستان حماسی می‌شود.» به عقیده من اتصال بین شعر و داستان همیشه وجود داشته، چون برای هنر هیچ مرزی نمی‌توان قائل شد.
شما پزشک متخصص اطفال هستید و قطعاً دنیای پزشکی با دنیای شعر و نویسندگی فاصله زیادی دارد. چطور همزمان به هر ۲ کار می‌رسید؟
من در هفته چند روز به کار طبابت می‌پردازم و اغلب اوقاتم را به مطالعه و نوشتن اختصاص می‌دهم و سال‌هاست که متون کهن، تاریخ بیهقی، داستان کوتاه، رمان و فلسفه می‌خوانم.
آیا در حال حاضر کتابی در دست چاپ دارید؟
بله، به تازگی مجوز یک مجموعه شعر با عنوان «چهل معشوق گیسو بلند» را گرفته‌ام که این کتاب شامل یک شعر بلند و حدود ۴۰ شعر دیگر است. شعرهای این کتاب شعر سپید بوده و مضمون آن عاشقانه است که به‌زودی از سوی انتشارات بوتیمار به چاپ خواهد رسید.
مریم اسحاقی

همشهری گیلان

۱۸٫ ۸٫ ۹۵

Be Sociable, Share!

پاسخی بنویسید

*